ورود

درباره ما


پژوهشکده صنایع رنگ در سال 1377 با در اختیار داشتن دو اتاق در ساختمان معاونت پژوهشی وزارت فرهنگ و آموزش عالی وقت فعالیتهای خود را آغاز نمود و اولین سرپرست این موسسه آقای دکتر علی اصغر صباغ الوانی بودند. پس از فعالیت و هسته گذاری اولیه پژوهشكده (شامل تاسیس، تدوین اساسنامه، خرید ساختمان، بودجه و تشکیلات، کتابخانه، گروههای پژوهشی، استخدام و استقرار اعضای هیات علمی و کارمندان)، آقای دکتر علیرضا میرحبیبی، به سمت ریاست پژوهشکده منصوب شدند و از سال 1379 تا سال 1385 هدایت این مجموعه را بر عهده داشتند. از سال 1385 نیز آقای دکتر علی اكبر یوسفی ریاست پژوهشکده را بر عهده گرفتند. در بهمن‌ماه سال 1388 نیز آقای دكتر سعید پورمهدیان به مقام ریاست پژوهشکده منصوب شد و در ادامه در آبان ماه سال 1394 نیز سرکار خانم پروفسور زهرا رنجبر به ریاست این مركز پژوهشی و آموزشی منصوب گردیدند. این مركز علمی-پژوهشی با تلاش و كوشش اعضای هیات علمی، كارشناسان، كاركنان و كادر مدیریتی خود در سال 1390 به موسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ ارتقا یافت و نام آن به موسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ و پوشش در سال 1391، تغییر یافت.

هم اكنون موسسه داری سه پژوهشكده به نام‌های پژوهشكده پوشش‌های سطح و فناوری‌های نوین، پژوهشكده مواد رنگزا و پژوهشكده فیزیك رنگ بوده و با جذب افراد متخصص و مجرب در سطوح دكترا و كارشناسی‌ارشد در رشته رنگ و صنایع وابسته به آن، در این مدت اندك از بدو تاسیس توانسته است در زمینه‌های تحقیقاتی و آموزشی با دانشگاه‌ها و مراكز تحقیقاتی و صنعتی همكاری موثری نماید و در برطرف نمودن مشكلات صنایع رنگ گامهای مثبتی بردارد.

در این مرکز پژوهشی، علمی و آموزشی بیش از 75 دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا، و در 3 رشته وابسته به علوم و فناوری رنگ مشغول به تحصیل می‌باشند.

موسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ و پوشش با امید به ایجاد و توسعه دانش و فن مورد نیاز کشور در تمامی زمینه‌های تخصصی رنگ بنا نهاده شد. موسسه تاکنون چالش‌های متفاوت و فراوانی را پشت سر گذاشته و اکنون آمادگی بیشتری دارد تا با حرکت در مرزهای دانش و تولید، با حمایت از صاحبان ایده، حل مشكلات صنعت رنگ، کشف دانش فنی و بُعد آخر فناوری رنگ که عمدتاً در دست کشورهای پیشرفته می‌باشد، نقش محوری و سازنده خود را ایفا کند.